همراهی بریتانیا با آمریکا در جنگ علیه ایران شرم‌آور است/ بریتانیا بدهی بزرگی به ایران دارد، اکنون باید پرداخت کند // ایستگاه پیام سرا

عراقچی درباره بریتانیا درست می گوید همراهی لندن با واشنگتن اعتبار بریتانیا را خدشه دار می کند. تخت جمشید نماد ایستادگی ایرانیان در برابر دشمن خارجی از دیروز تا امروز بوده است

عراقچی درباره بریتانیا درست می گوید همراهی لندن با واشنگتن اعتبار بریتانیا را خدشه دار می کند. تخت جمشید نماد ایستادگی ایرانیان در برابر دشمن خارجی از دیروز تا امروز بوده است

“جرمی هانت” وزیر خارجه بریتانیا گفته است که در مورد حمله نظامی احتمالی کنار آمریکا خواهد ایستاد. آیا او تجربه تلخ ایستادن بریتانیا در کنار امریکا در جریان حمله به عراق را به این‌زودی فراموش کرده است؟

روزنامه “گاردین” با انتقاد از همراهی بریتانیا با امریکا برای حمله نظامی علیه ایران می‌نویسد: “پرسپولیس یا تخت جمشید سرزمین پایتخت پادشاهان ایران زمین بود. این منطقه در شیراز واقع شده است و مانند سنگری در برابر مهاجمان کهن و معاصر به نظر می‌رسد. ستون آن از سنگ‌های مرمر 500 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده‌اند؛ زمانی که ساکنان بریتانیا در پوست حیوانات زندگی می‌کردند و یونانیان بزرگترین تهدید نظامی بودند. امریکای دونالد ترامپ ایده‌ای بد بود که زمان آن نرسیده و وجود خارجی نداشت.

بخش اعظم نقش بریتانیا در ایران شرم‌آور بوده است. در قرن نوزدهم امپریالیست‌ها و بازرگانان مشغول استثمار بودند و در فراتر از مرزهای بریتانیا، ارتش آن کشور مشغول تجاوز و اشغال سرزمین‌ها و تعیین دوباره مرزها بود. بریتانیا در دهه 20 میلادی به رضاشاه کمک کرد تا به سلطنت برسد. اقدامات بریتانیا در ایران سبب انقلاب ضدغربی و اسلامی در سال 1979 میلادی در ایران شد. ایرانیان این خاطرات تلخ از مداخلات بریتانیا را به یاد می‌آورند. بسیاری از آنان به خاطر دارند که این کودتای آنگلو – امریکن 1953 میلادی بود که باعث سرنگونی دولت مصدق شد. “اورل هریمن” نماینده امریکا در آن زمان گفته بود: “شما نمی‌دانید بریتانیایی‌ها تا چه اندازه حیله‌گر و شرور هستند. شما نمی‌دانید چگونه هر آنچه را که لمس می‌کنند، لکه‌دار می‌شود. واقعیت آن است که میراث بریتانیا در منطقه تلخ و باعث شرمساری است.

آفتاب‌‌نیوز : این هفته آمریکا علیه رهبران ارشد ایران تحریم‌هایی را وضع کرد و به دیپلماسی پایان داد. در میانه صدای جنگ‌طلبی، بریتانیا با امریکا همراه شده است. ناراحت‌کننده آن است که به نظر می‌رسد نخست‌وزیر بعدی بریتانیا وضعیتی را ایجاد خواهد کرد که به طور غیرقانونی و نامعقول، بریتانیا گزینه‌ای جز حمایت از حمله نظامی علیه ایران و همراهی با امریکا نداشته باشد. این وضعیت یاداور خاطرات فاجعه‌بار سال 2003 میلادی و حمله امریکا علیه عراق نیست؟ آیا به خاطر می‌آورید که “تونی بلر” نخست‌وزیر وقت بریتانیا تمام راه‌های مسالمت‌آمیز را در مورد عراق نیازمود و تهدید عراق را به شکل مبالغه‌آمیزی مطرح کرد؟ اکنون نیز “جرمی هانت”، وزیر خارجه بریتانیا از ادعاهای اسرائیل و امریکا درباره تلاش ایران به منظور ساخت تسلیحات هسته‌ای حمایت می‌کند که بر پایه فریب و دروغ هستند”.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: “با این حال، او می‌گوید که بریتانیا تحت رهبری حزب محافظه‌کار در کنار امریکا می‌ایستد و در شرایط خاص مداخله نظامی لندن از واشنگتن حمایت خواهد کرد. او همچنین تاکید کرده که بریتانیا برپایه اطلاعات غیرقابل دفاع امریکا که ایران را پشت ماجرای حمله به تانکرهای نفتی می‌داند، مطمئن است که این کار ایران بوده است. او با ترامپ موافق است که ایران فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌ای در منطقه دارد”.

این روزنامه می‌افزاید: “بوریس جانسون” درباره ایران کم سخن گفته است. زمانی که او وزیر خارجه بود درباره پرونده “نازنین زاغری” اقداماتی بی‌نتیجه را انجام داد. با این حال، او اکنون حمایت “دونالد ترامپ” رییس جمهوری امریکا را با خود دارد و استراتژی برگزیت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را دنبال می‌کند که در نتیجه آن بریتانیا از نظر تجاری وابسته‌تر به امریکا خواهد شد. به نظر می‌رسد در صورتی که ترامپ تصمیم به حمله به ایران بگیرد، جانسون با هانت هم‌نظر باشد و نظر پارلمان را جویا نشود. بی‌مورد نبود که “عباس عراقچی” از دیپلمات‌های ایرانی در جریان سفر “هانت” به تهران از مداخله بریتانیا در منطقه گفته بود؛ از اینکه برگزیت مانع از درک صحیح واقعیت‌های جهانی توسط بریتانیایی‌ها شده است. ایرانیان حق دارند. در سرتاسر خاورمیانه بریتانیا اغلب در جبهه حامیان مستبدان و قاتلان بوده است و با همراهی با سیاست‌های مضر امریکایی اعتبار خود را زیر سوال برده است. در یمن، بریتانیا از عربستان حمایت می‌کند که حملات‌اش رنج بزرگی را برای یمنی‌ها ایجاد کرده است. در مورد فلسطین بریتانیا حامی طرح ترامپ است؛ طرحی که به ضرر فلسطینیان است. در سوریه، بریتانیا علیرغم کمک‌های بشردوستانه‌اش با انفعال امریکایی‌ها مواجه بوده است و در مصر نیز دیکتاتور آن کشور که ناقض حقوق بشر است، حمایت ترامپ را با خود دارد”.

“گاردین” در پایان می‌نویسد: “اگر بریتانیا با ترامپ همراه شود این خطر وجود دارد که به دام برنامه تندروهای اطراف رییس‌جمهوری امریکا افتد. این موضوع به منافع و ارزش‌های این کشور آسیب می‌رساند. بریتانیا بدهی بزرگی به ایران دارد و در نهایت باید آن را در مسیری درست پرداخت کند. بریتانیا باید مخالفت فعال خود را با تهدید رژیم ترامپ علیه ایرانیان، علیه منطقه و علیه بریتانیایی‌ها نشان دهد”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *